• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 43 11 641
  • lokalizacja
  • BiP
Strona główna/Aktualności/„Szkoła pamięta”- dyplom za udział w akcji

„Szkoła pamięta”- dyplom za udział w akcji

7 11 2021 #Aktualności

W dniach 27-29  października wszystkie grupy wiekowe naszego przedszkola, odwiedziły stary zabytkowy cmentarz w Leszczynach. Odwiedziliśmy zabytkową nekropolię aby oddać hołd poległym powstańcom i żołnierzom zapalając symbolicznie znicze. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Znajdują się tutaj m.in. kwatery dziedziców Leszczyn, Heleny Laschowskiej i Konrada Bartelta; powstańca śląskiego Ludwika Groborza; żołnierza WP Adama Zająca. Ten ostatni zginął 1 września 1939 obok kaplicy św. Jana Nepomucena.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Odwiedziliśmy także zbiorową mogiłę poświęconą powstańcom oraz ofiarom hitleryzmu, znajdującą się na cmentarzu obok kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli, gdzie również zapalilismy symbolicznie znicze, aby oddać im hołd.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieciom na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

do góry